Historia Jazzu Jacek Niedziela-Meira
Wydawnictwo
Tagi: #książki
Na półkach księgarskich dostępne jest już wznowienie „Historii Jazzu” Jacka Niedzieli-Meiry wydane pod marką dobrewydawnictwo.pl - 456 stron w albumowej oprawie, oryginalnym formacie, bogaty dodatek zdjęciowy.

Nowoczesny layout nawiązujący do tematyki książki, podkreśla jej unikatowy charakter. Autor Jacek Niedziela-Meira, profesor zwyczajny, wykładowca Akademii Muzycznej we Wrocławiu, muzyk. Autor książki „Kontrabas Jazzowy”. Nagrał 40 płyt, w tym 6 autorskich. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyka. Koncertował w wielu krajach świata, od od Meksyku i USA, po Izrael. W ankiecie pisma „Jazz Forum” wielokrotnie uznany za najlepszego polskiego kontrabasistę jazzowego. Odznaczony prezydenckim Srebrnym Krzyżem Zasługi, ministerialnym medalem Gloria Artis, wyróżniony Specjalną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.
W Historii Jazzu śledzi genezę i rozwój jazzu od czasów kolonizacji i niewolnictwa przez kolejne epoki stylistyczne aż do ery fusion, kończąc na latach 70. ubiegłego stulecia.

Pobierz fragment

 


Recenzje:

 

„Historia Jazzu” Jacka Niedzieli to spojrzenie na jazz z szerszej perspektywy, pomagające zrozumieć jego historyczny kontekst i funkcję społeczną. To również skarbnica ciekawostek o życiu moich idoli. Czytając tę książkę uzmysłowiłem sobie jak złożonym zjawiskiem jest jazz. Jazz jako uboczny produkt historii oraz zjawisko wynikające ze spotkań konkretnych osób.

Leszek Możdżer


Książka profesora Meiry „Historia jazzu – 100 wykładów” to pierwsza tego typu analiza, której treść całkowicie pokrywa się z tą, jaką znam bezpośrednio od największych twórców jazzu. Jest to książka o muzyce, miłości cierpieniu i nadziei. Powinien ją przeczytać każdy, bo dzięki niej pozna nie tylko muzykę, ale świat, w którym żyjemy, ludzi, a także samego siebie.

Piotr Wojtasik


„100 wykładów” to historia jazzu, ale przede wszystkim szaleńcza miłość do tej muzyki tchnąca z każdego słowa książki. Wyjątkowy jest fakt, że dzieło to napisał z miłości do jazzu fenomenalny muzyk jazzowy, badający skrupulatnie wszystkie pre- i post-jazzowe ślady w sztuce, socjologii i ogólnej historii świata. Fascynująca historia, a także opus magnum bez cienia przenośni.

Piotr Baron

 

Nieczęsto spotyka się tak udane połączenie wykładu na hermetyczne tematy dotyczące istoty jazzu z pasjonującą opowieścią, przekazaną ze swadą i polotem utalentowanego gawędziarza. Prócz oczywistej wiedzy merytorycznej zawartej w „Historii Jazzu”, wartością dodaną są filozoficznomoralizatorskie dywagacje autora, który z perspektywy XXI wieku wskazuje na mesjański charakter ogromu cierpień murzyńskich niewolników. Z ich niedoli i poniżenia mogła jednak powstać sztuka tak wartościowa i zachwycająca jak jazz.

Dr hab. Karol Szymanowski,
Akademia Muzyczna w Bydgoszczy


Pisarz... niekwestionowany autorytet (....) wnikliwie nakreśla wszelkie aspekty warunkujące zaistnienie form muzycznych stanowiących źródła jazzu.(...) Szczegółowo i z pasją kreśli sylwetki artystów kreujących style jazzu. Język jest bardzo emocjonalny, (...) zawiera osobiste przemyślenia. To czyni z obszernej pozycji o niemal encyklopedycznej zawartości lekturę niezwykle interesującą i autentycznie pochłaniającą.

Piotr Kałużny, Jazz Forum 12/2009

 


Książka dowodzi, iż o jazzie można pisać tak jak się powinno tę muzykę grać – z techniczną maestrią i uczuciami.

Adam Domagała, Gazeta Wyborcza 16/03 2010
 

A tak nad "Historią Jazzu" zachwyca się Hirek Wrona:

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10154120217889724&set=a.10151077221259724.440826.791249723&type=3&theater


Opis:

Oddajemy do Twoich rąk książkę wyjątkową, pełną pasji i twórczego zapału. Osadzoną w szerokim kontekście społeczno-kulturowym, historycznym i politycznym. Mocno nasycone faktami, datami i nazwiskami rozdziały mają za zadanie zabrać Cię w podróż, do której będziesz dobrze przygotowany, tak byś poczuł klimat, w jakim rodził się, dojrzewał i przechodził transformacje jazz. Odkryjesz tu korzenie i ewolucje jazzu oraz biografie najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku. „Historia jazzu” Jacka Meiry (Niedzieli) odkrywa fascynujące historie, postaci i  powiązania, które kryją się za wieloma znanymi nagraniami.

Jazz, by narodzić się i rozwinąć, potrzebował wielu czynników: bogatej afrykańskiej tradycji, gorączki przebudzenia religijnego, beznadziei niewolnictwa. Książka, podobnie jak sam jazz, będąc syntezą kultur i wielu czynników, zawiera elementy historii, dokumentu, reportażu, biografie i dyskografie. Ubarwiają ją opowieści i anegdoty.

Fundamentem tej pracy jest sięgająca dzieciństwa muzyczna pasja autora. Jej bazą są tysiące poznanych przez niego nagrań, a także spotkania z wieloma muzykami oraz bogate doświadczenia sceniczne i dydaktyczne. Historię Jazzu. 100 wykładów pragniemy skierować nie tylko do pasjonatów, ekspertów i znawców tematu, ale i stale rosnącego grona słuchaczy.


 

Historia jazzuHistoria jazzuHistoria jazzuHistoria jazzuHistoria jazzu
Wybrani Klienci
Kreujemy rozwiązania
Zamów wycenę
bez zobowiązań
Nasze realizacje
inspiruj się
Szybki kontakt
32/ 730 32 32
.